#jagpostarvadjagvill Nu får alla ursäkta mig för bristande engagemang i diverse…
#jagpostarvadjagvill Nu får alla ursäkta mig för bristande engagemang i diverse trådar och enstaka plussar utan kommentarer här och där men jag är så full av min resa "hem". 36 år har det tagit att komma hit!
Återkommer mentalt efteråt, kanske 🙂
Google+: View post on Google+



18 Comments
Carina Wesenlund-Jonsson
+marie-louise Lollo norberg japp, den 12 på morgonen går flyget! Musiken är för mig Afrika även om reggae, ska, rootsreggae, high-life osv spelas över hela världen idag men inte när vi kom därifrån 😉
+Marie Thorstensson Tack, det hoppas jag också. Spännande blir det oavsett vad det blir.
Marie Thorstensson
Hoppas ni får en trevlig resa!
marie-louise Lollo norberg
Gillar musiken 🙂
marie-louise Lollo norberg
Är det det 12:te ni åker +Carina Wesenlund-Jonsson ? Ha en trevlig resa! 🙂
Carina Wesenlund-Jonsson
+elisabeth benediktson Tack, jag längtar men är redan där mentalt och min stackars älskade man, +Karl-Axel Jonsson som får stå ut med mig hela tiden.
elisabeth benediktson
Wow! Så härligt och så spännande att få träffa alla efter så många år.
Ha en underbar resa
Carina Wesenlund-Jonsson
+Stefan Woldekidan En fråga, har du urspung i Asmara?
Carina Wesenlund-Jonsson
+Stefan Woldekidan Desmond Dekker är ju gammal, rättare sagt han är väl tom död numera men läcker rytmik!
Stefan Woldekidan
+Carina Wesenlund-Jonsson Slick snubbe och sköna moves. Men jackan…;)
Carina Wesenlund-Jonsson
+Erik Andersson Tack Erik och den blir nog väldigt omtumlande. Tänk vad världen ändå är liten, barndomsvänner utan kontakt på över 35 år möts efter 36 i landet som gjorde stor skillnad för dom (för min del ett av två länder). Vi är i dom flesta lika ivriga, lika "naiva" i känslorna kring den och den händelsen osv men häftigt är det.
Önskar er alla en underbar sommar och jag gissar vädret blir som bäst morgonen torsdag den 12 juli 🙂
Erik Andersson
Hoppas på reserapporter och en trevlig resa.
Carina Wesenlund-Jonsson
+Stefan Woldekidan Ja du, det måste ha känts stort för dig för jag vet hur det känns för mig. Jag var ju 14 år när vi flyttade från Ghana och var arg på mamma som ville hem till mormor och morfar när jag hade mitt liv där, i Ghana.
kanske kan detta vara något för dansanta G+ are, https://plus.google.com/114946439747682009457/posts/SAsfm9p9N87
Stefan Woldekidan
36 år! Det är en stor resa. Minns när jag satt fötterna i Asmara efter 38 års bortavaro. Mäktig känsla!
Carina Wesenlund-Jonsson
Jag skall dansa bump runt poolen jag dansade runt när jag var 14 år 🙂 fast det dröjer 6 dagar tills vi är på gamla beachklubben, numera AveMaria Spa.
Carina Wesenlund-Jonsson
+David Gillemo Nej, men hjärnan har redan åkt, 5 dagar kvar!
David Gillemo
När reser du? Idag?
Jessica Engström
Vi är kvar när du återvänder. Gör din resa i lugn och ro och ha det så jätte trevligt och roligt.
Sofia Haargaard
Ha en alldeles fantastisk resa!