Bloggigt

Fredagsfyran v53 -04

Länk till Femman finns via kategorilänken och då på höger sida eller under logon.
Som motvikt till all död och elände kommer årets allra sista Fredagsfyran handla om någonting helt annat än katastrofer.
Tema: Nyårsfirande
1. Vad betyder nyårsfirandet för dig?
Egentligen ingenting och det låter nog konstigt. Eftersom vi inte är med andra (vi har litet umgänge om alls) denna kväll så är det enkväll som alla andra. När jag var yngre var detta en stor kväll med mycket smällare och många skålar, numera skålar vi ofta i te 🙂
2. Vad saknar du i ditt nyårsfirande?
Människor, lite som förr men det är en sanning med modifikation för nu har även önskemål om att det skall vara människor jag trivs med och inte påtvingas med.
3. Vad önskar du dig av det kommande året?
Min första önskan är att konsekvenserna efter Tsunamin begränsas kraftigt så att dom människor som mest behöver hjälpen får den (det inkluderar Burma som vi inget vet något om) och att alla får veta vad som hänt deras anhöriga för dom som måste få veta.
4. Vilken känd person, levande eller historisk, skulle du vilja bjuda in till din nyårsfest?
Tja eftersom jag är som jag är så har jag två alternativ, Jane Godall (chimpansernas förkämpe) och så Joyce Adams, lejonet Elsas ”mamma”.