och lite förskräckt blir jag när det redan gått 10 år sedan det hände. Det sorgliga är att liknande mord händer varje dag (oavsett vad vi kallar det för) och över hela världen och ävenså i Sverige.
Jag letade efter media som uppmärksammar 10 årsdagen men hittade bara artikeln i UNT, kanske ser jag illa eftersom Juholt har rubriker överallt just nu. För dryga 9 år sedan skrev jag själv det här men det hade då sitt ursprung i mordet på Anna Lind men det är mord lika fullt.
I princip är alla mord lika illa, det resulterar i döden, ofta döden för en människa som under inga som helst omständigheter förtjänar det. Vi kommer alla att dö men mord är inte att jämföra. För mig är hedersmord, mord i hemmen, mord på gatan osv lika illa. Hedersmord sker för den delen även av helt ”normala” människor, med normala menar jag sådana som du och jag. Att ta sig rätten att döda en person pga av att den inte anpassar sig till dina krav är lika illa oavsett vad vi kallar det för. Det handlar i många stycken om makt och kontroll och bestämmanderätt, dvs det som är så vanligt av det som ofta kallas familjedrama.
Det sker så mycket våld inom och utom hemmen att vi alla borde vara mer rädda om det som är än det som kan bli. Ta hand om dina, för dig, viktiga personer för du vet aldrig hur länge dom finns där.
Jag ser framemot att läsa Fatou´s skriverier från dagens sammankomster för att hedra Fadime´s minne och alla andra som faller offer för liknande mord.
Uppdaterat: 20120122, Fatou´s inlägg om dagen
Själv är jag med i tanken för KA och jag har lite att göra innan han skall iväg och jobba, Julia fyller nämligen 4 år i morgon. Glädje och sorg kan gå hand i hand trots allt.