en jättegod en och det tyckte även Mannfred som skvätte runt med det goda innehållet. Annica var här och timmarna rusade iväg. Det var väldigt roligt och trevligt. Vi grejade MT prylar och trixade och hade oss och mellan varven drack vi kaffe och rökte cigg.
Mannfred hade även han fullt upp med att härja som han brukar, i håret, på händerna, helt enkelt överallt. Märkligt men dagen tog slut fort och helt plötsligt var det kväll. Inte helt plötsligt men det kändes så.
Hade städplaner men
orken räckte inte till även om ambitionen fanns där. Hinken med skurvatten står kvar i kökte och dammsugaren står på sovrumsgolvet. Vi får se om vi har ork och energi till få färdigt det vi ville göra.
Trots min tidiga morgon
och lite sömn känner jag städlust och det är något bra. Tro om jag skall läsa tills lusten gått över eller sätta fart istället. Vi lär väl märka det innan dagen är över.
Nu ropar Mannfred att han vill komma ut, kanske bäst att assistera den lille herrn.
Vi fick tårta igår,
Bookmark the permalink.
Pingback: Arkiverat och glömt | Carina´s tankar – Tankeboken
Pingback: Åren går fort | Carina´s tankar - Tankeboken